D38999/20MJ19AN
Mfr.Part #
D38999/20MJ19AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
yes
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
12
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58365
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
19
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/20MJ19AN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20MJ19AN Overview
D38999/20MJ19AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ19AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ19AN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT