D38999/20MJ19AE
Mfr.Part #
D38999/20MJ19AE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard Series :
Series III
Contact Gender :
Pin
Polarization :
E
Wire Size (AWG) :
Gender :
RCP
Less Contact :
yes
Number of Ports :
1
Automotive :
No
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Type :
Circular
Number of Contacts :
19
Mating Cycle (Cycles) :
500
Shell Plating :
Electroless Nickel
Product Length (mm) :
31.5
Termination Method :
Crimp
Shell Size / Insert Arrangement :
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
SVHC :
yes
Maximum Current Rating (A) :
23
EU RoHS :
Compliant
Product Depth (mm) :
46
Number of Terminals :
19
Insulation Resistance (MOhm) :
Product Height (mm) :
46
Mating Style :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
PPAP :
No
Body Orientation :
Straight
Mounting :
Flange Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN (US) :
EAR99
Shell Material :
Composite
SVHC Exceeds Threshold :
Datasheets
D38999/20MJ19AE
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT