D38999/20MJ11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MJ11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
25-11
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Silver
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
Male
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20MJ11PN
D38999/20MJ11PN-LC Overview
D38999/20MJ11PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MJ11PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MJ11PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER