D38999/20MJ11PD
Mfr.Part #
D38999/20MJ11PD
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Bulk
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gold
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Nickel
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20MJ11PD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20MJ11PD Overview
D38999/20MJ11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MJ11PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MJ11PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER