D38999/20MH55SE
Mfr.Part #
D38999/20MH55SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 55C 55#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
55
Insert Material :
Thermoplastic
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
55
Orientation :
E
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20MH55SE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MH55SE Overview
D38999/20MH55SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH55SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH55SE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER