D38999/20MH55SB
Mfr.Part #
D38999/20MH55SB
Description
D38999/20MH55SB
No
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
No
Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Orientation :
B
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
H
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
55
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
55
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20MH55SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MH55SB Overview
D38999/20MH55SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH55SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER