D38999/20MH55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MH55SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH55SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
55
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
55
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
HTS Code :
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Color :
Silver
Published :
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20MH55SA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MH55SA Overview
D38999/20MH55SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH55SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH55SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER