D38999/20MH55SA
Mfr.Part #
D38999/20MH55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
H
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
55
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
IEC Conformance :
Filter Feature :
Published :
Radiation Hardening :
Number of Positions :
55
Datasheets
D38999/20MH55SA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded