D38999/20MH55PD
Mfr.Part #
D38999/20MH55PD
Description
D38999/20MH55PD
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
55
Number of Positions :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20MH55PD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20MH55PD Overview
D38999/20MH55PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH55PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH55PD Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER