D38999/20MH55JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MH55JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH55JC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
55
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
55
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Shell Material :
Composite
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20MH55JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MH55JC Overview
D38999/20MH55JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH55JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH55JC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER