D38999/20MH55JB
Mfr.Part #
D38999/20MH55JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
55
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2001
Color :
Silver
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Shell Size - Insert :
23-55
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish - Mating :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Empty Shell :
Number of Positions :
55
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20MH55JB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MH55JB Overview
D38999/20MH55JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH55JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH55JB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER