D38999/20MH53SN
Mfr.Part #
D38999/20MH53SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Environment Resistant
Filter Feature :
COPPER ALLOY
Length :
32.66mm
Total Number of Contacts :
53
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
53
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Style :
Socket
Depth :
43.3mm
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
H
Published :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Color :
Silver
Backshell Type :
Solid
Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20MH53SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded