D38999/20MH53SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20MH53SC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Insulation Resistance (MOhm) :
Shell Size / Insert Arrangement :
Product Depth (mm) :
42.9
Body Orientation :
Straight
Military Standard Series :
Series III
Mating Cycle (Cycles) :
500
Polarization :
C
EU RoHS :
Compliant with Exemption
PPAP :
No
Gender :
RCP
Less Contact :
COPPER ALLOY
Number of Terminals :
53
Contact Gender :
SKT
Maximum Current Rating (A) :
7.5
SVHC :
yes
ECCN (US) :
EAR99
Product Height (mm) :
42.9
SVHC Exceeds Threshold :
Shell Plating :
Composite
Automotive :
No
Number of Ports :
1
Mating Style :
Threaded
Termination Method :
Crimp
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Number of Contacts :
53
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting :
Flange Mount
Wire Size (AWG) :
Product Length (mm) :
31.5
Type :
Circular
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT