D38999/20MH53SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MH53SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH53SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Filter Feature :
No
Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
IEC Conformance :
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
53
Number of Positions :
53
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20MH53SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MH53SB Overview
D38999/20MH53SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH53SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH53SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER