D38999/20MH53PA
Mfr.Part #
D38999/20MH53PA
Description
8D 53C 53#20 PIN RECP
Stock
40
In Stock :
40
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Gold
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
53
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Composite
Published :
2006
DIN Conformance :
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Number of Positions :
53
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Length :
32.66mm
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
H
Depth :
43.3mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
23-53
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Datasheets
D38999/20MH53PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MH53PA Overview
D38999/20MH53PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH53PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH53PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER