D38999/20MH53HB
Mfr.Part #
D38999/20MH53HB
Description
D38999/20MH53HB
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Option :
GENERAL PURPOSE
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
53
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
No
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
Orientation :
B
Composite
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
53
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20MH53HB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MH53HB Overview
D38999/20MH53HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH53HB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH53HB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER