D38999/20MH53HA
Mfr.Part #
D38999/20MH53HA
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
53
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
Number of Positions :
53
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Shell Finish :
Nickel
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Panel Mount
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20MH53HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MH53HA Overview
D38999/20MH53HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH53HA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH53HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER