D38999/20MH53BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MH53BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
yes
Body/Shell Style :
Receptacle
Coupling Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Composite
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56351
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Filter Feature :
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Nickel
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size :
H
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Termination Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
53
Datasheets
D38999/20MH53BE
MIL SERIES CONNECTOR COMPOSITE CABLE AND PANEL NICKEL PLATED
D38999/20MH53BE Overview
D38999/20MH53BE Features
D38999/20MH53BE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH53BE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT