D38999/20MH32PE
Mfr.Part #
D38999/20MH32PE
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
32
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20MH32PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MH32PE Overview
D38999/20MH32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH32PE Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER