D38999/20MH32JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MH32JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH32JA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
H
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20MH32JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MH32JA Overview
D38999/20MH32JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH32JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH32JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER