D38999/20MH32JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MH32JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Composite
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
32
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20MH32JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MH32JA Overview
D38999/20MH32JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH32JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH32JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER