D38999/20MH21SC
Mfr.Part #
D38999/20MH21SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Orientation :
C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20MH21SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MH21SC Overview
D38999/20MH21SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH21SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH21SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER