D38999/20MH21SB
Mfr.Part #
D38999/20MH21SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH21SB
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gold
Published :
2006
Mounting Feature :
Flange
Contact Style :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
23-21
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
H
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
B
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20MH21SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MH21SB Overview
D38999/20MH21SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH21SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH21SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER