D38999/20MH21PN
Mfr.Part #
D38999/20MH21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH21PN
Stock
162
In Stock :
162
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Length :
32.66mm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
21
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
H
Published :
2004
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Depth :
43.3mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
23-21
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Contact Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Pin
Datasheets
D38999/20MH21PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MH21PN Overview
D38999/20MH21PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH21PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH21PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER