D38999/20MH21JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MH21JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Plating :
Electroless Nickel
Published :
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
21
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Depth :
43.3mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
21
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
32.66mm
Datasheets
D38999/20MH21JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MH21JN Overview
D38999/20MH21JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH21JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH21JN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER