D38999/20MH21JB
Mfr.Part #
D38999/20MH21JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
21
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Threaded
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
21
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20MH21JB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MH21JB Overview
D38999/20MH21JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH21JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH21JB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER