D38999/20MH21HE
Mfr.Part #
D38999/20MH21HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH21HE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
21
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
Orientation :
E
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
H
Pbfree Code :
yes
21
MIL Conformance :
yes
Threaded
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20MH21HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MH21HE Overview
D38999/20MH21HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH21HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH21HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER