D38999/20MH21HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MH21HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
21
Number of Positions :
21
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/20MH21HC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MH21HC Overview
D38999/20MH21HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MH21HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MH21HC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER