D38999/20MH21HB
Mfr.Part #
D38999/20MH21HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH21HB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Flange
Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Termination :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
21
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
B
Empty Shell :
No
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
21
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20MH21HB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MH21HB Overview
D38999/20MH21HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH21HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH21HB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER