D38999/20MH21BB
Mfr.Part #
D38999/20MH21BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MH21BB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
Panel Mount
Contact Size :
16
Number of Positions :
21
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
yes
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Total Number of Contacts :
21
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20MH21BB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MH21BB Overview
D38999/20MH21BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MH21BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MH21BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT