D38999/20MG41SNL
Mfr.Part #
D38999/20MG41SNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MG41SNL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
G
Housing Color :
Silver
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
41
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20MG41SNL
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG41SN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 41 pins.
D38999/20MG41SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG41SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT