D38999/20MG41PN-LC
Mfr.Part #
D38999/20MG41PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Length :
32.66mm
Current Rating :
7.5A
Published :
Total Number of Contacts :
41
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Contact Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Plating :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Depth :
40.1mm
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
Number of Positions :
41
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Housing Color :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Wall
Shell Finish :
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20MG41PN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG41PN-LC Overview
D38999/20MG41PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG41PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT