D38999/20MG41PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG41PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 41C 41#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
41
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
G
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
41
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Composite
Mount :
Flanges
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aerospace, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20MG41PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MG41PN Overview
D38999/20MG41PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG41PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG41PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER