D38999/20MG41PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG41PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Military
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
41
Shell Size, MIL :
G
Mount :
Flanges
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Published :
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20MG41PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded