D38999/20MG41PN
Mfr.Part #
D38999/20MG41PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Military
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, MIL :
G
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Mount :
Flanges
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20MG41PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MG41PN Overview
D38999/20MG41PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG41PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG41PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER