D38999/20MG41JB
Mfr.Part #
D38999/20MG41JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
41
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
41
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Bulk
Datasheets
D38999/20MG41JB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MG41JB Overview
D38999/20MG41JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MG41JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MG41JB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER