D38999/20MG41HN
Mfr.Part #
D38999/20MG41HN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Total Number of Contacts :
41
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Mount :
Flanges
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mixed Contacts :
Bulk
Empty Shell :
Termination :
Shell Finish :
Nickel
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
41
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Military
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20MG41HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded