D38999/20MG41HE
Mfr.Part #
D38999/20MG41HE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
No
Orientation :
E
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Termination :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
41
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
DIN Conformance :
Number of Positions :
41
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
G
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Datasheets
D38999/20MG41HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MG41HE Overview
D38999/20MG41HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG41HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG41HE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER