D38999/20MG41HD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG41HD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
41
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Orientation :
D
Shell Material :
Composite
Number of Pins :
41
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
21-41
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG41HD-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 41 pins on the device.
D38999/20MG41HD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG41HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG41HD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT