D38999/20MG41HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG41HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
41
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Total Number of Contacts :
41
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20MG41HB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MG41HB Overview
D38999/20MG41HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MG41HB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MG41HB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER