D38999/20MG41BN
Mfr.Part #
D38999/20MG41BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
174
In Stock :
174
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Type :
For Female Sockets
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
21-41
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gold
JESD-609 Code :
e4
No
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/20MG41BN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG41BN Overview
D38999/20MG41BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG41BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG41BN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT