D38999/20MG41BC
Mfr.Part #
D38999/20MG41BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MG41BC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Female Sockets
yes
Published :
Silver
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
8 Weeks
Gender :
FEMALE
No
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Filter Feature :
Body Plating :
Datasheets
D38999/20MG41BC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG41BC Overview
D38999/20MG41BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG41BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG41BC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT