D38999/20MG41BA
Mfr.Part #
D38999/20MG41BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MG41BA
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Gender :
Receptacle
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
21-41
Silver
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Datasheets
D38999/20MG41BA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MG41BA Overview
D38999/20MG41BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG41BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG41BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT