D38999/20MG41AC
Mfr.Part #
D38999/20MG41AC
Description
D38999/20MG41AC
Stock
14
In Stock :
14
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Electroless Nickel
Composite
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Shielding :
Shielded
Published :
2006
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
No
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
41
Contact Size :
20
Number of Positions :
41
DIN Conformance :
Orientation :
C
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
21-41
Datasheets
D38999/20MG41AC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG41AC Overview
D38999/20MG41AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG41AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG41AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT