D38999/20MG41AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG41AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Published :
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
B
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20MG41AB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MG41AB Overview
D38999/20MG41AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG41AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG41AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT