D38999/20MG39PE
Mfr.Part #
D38999/20MG39PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MG39PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Style :
Pin
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielded
Number of Contacts :
39
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Orientation :
E
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Datasheets
D38999/20MG39PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MG39PE Overview
D38999/20MG39PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG39PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG39PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER