D38999/20MG39PA
Mfr.Part #
D38999/20MG39PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environment Resistant
Contact Size :
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
39
Contact Plating :
Datasheets
D38999/20MG39PA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MG39PA-LC Overview
D38999/20MG39PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG39PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG39PA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER