D38999/20MG39JC
Mfr.Part #
D38999/20MG39JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20MG39JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MG39JC Overview
D38999/20MG39JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MG39JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MG39JC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER