D38999/20MG39JB
Mfr.Part #
D38999/20MG39JB
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
39
Filter Feature :
Pbfree Code :
HTS Code :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Threaded
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Number of Positions :
39
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20MG39JB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MG39JB Overview
D38999/20MG39JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG39JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG39JB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER