D38999/20MG39HN
Mfr.Part #
D38999/20MG39HN
Description
D38999/20MG39HN
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Plating :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
7.5A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
39
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Published :
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
39
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.66mm
Ratings :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Depth :
40.1mm
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Datasheets
D38999/20MG39HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MG39HN Overview
D38999/20MG39HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG39HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG39HN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER